פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   אל המעיין: טיול בפארק המעיינות

   מחפשים לצאת לטיול משפחתי בפסח? בפארק המעיינות תוכלו להשתכשך במים הצלולים, ליהנות מצל העצים ולצפות בממצאים ארכיאולוגיים

   לא שהיינו צריכים הוכחה נוספת, אבל החורף האחרון חיזק את היותה של ישראל מדינה חמה ואחרי חורף כזה רבים מאיתנו רוצים לנצל כל אפשרות להתקרר קצת באחד ממאגרי המים שיש לטבע הישראלי להציע. חופשת פסח הקרובה היא הזדמנות נהדרת לבקר בפארק המעיינות, אחד האזורים היפים בארץ.
   עמק המעיינות הוא למעשה השם החדש שהוענק ב-2008 למועצה המקומית, שבעבר נקראה בקעת בית שאן (לא כוללת את העיר עצמה). המעיין המוכר ביותר בעמק הוא גן השלושה (הסחנה), גן לאומי שנשען על מימיו של מעיין עין עמל (עין אלעסי) וממנו יוצא נחל עמל. כמו בכל שמורה של רשות הטבע והגנים, הכניסה אל גן השלושה עולה כסף.

   לא רחוק מהסחנה שוכן פארק המעיינות, שהכניסה אליו חינם וכולל בתוכו ארבעה מעיינות נוספים, נחל ונקודת תצפית נהדרת על האזור כולו. כל שעליכם לעשות הוא להקיף את גן השלושה ולהחנות את רכבכם בחנייה המיועדת, מאותו רגע ישנה אפשרות להתנייד ברגל או על אופניים שהבאתם איתכם, כמו כן אפשר להשכיר אופניים ורכבים ירוקים (6-4 אנשים) או לקנות כרטיס לרכב ה"שאטל" הפועל במקום לאורך שעות היום.

   מהיכן מגיעים המים?

   שלושת קילומטריו של פארק המעיינות משרעים למרגלות הגלבוע. על אף כמות המשקעים הדלה בו (300 מ"מ בלבד בשנה) והאקלים החם ששורר בו לאורך רוב השנה הוא מתגאה בכמות מים מרשימה. מקור המים נעוץ במבנה הגיאולוגי הייחודי של הגלבוע, המתנשא מעל העמק עצמו.
   למעשה הגלבוע הוא החלק הצפוני של הרי השומרון, שמי הגשמים שלהם מחלחלים אל מתחת לפני השטח וזורמים אל עבר העמק. על אף מקורם במי גשמים, פחות מחצי מהמעיינות מכילים מים מתוקים.

   האתרים העיקריים בפארק המעיינות הם ארבעת המעיינות (עין חומה, עין מגדל, עין שוקק ועין מודע), נחל הקיבוצים ותל שוכה. עין חומה ועין מגדל, שניים מהמעיינות הגדולים בפארק, הם מקורותיו של נחל הקיבוצים, שחלקו העילי הוכרז כשמורת טבע (כ-1.5 ק"מ זורם דרך הפארק).

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   בפארק תמצאו ארבעה מעיינות. צילום: יח"צ

   מים נקיים וארכיאולוגיה

   עין שוקק, בריכה גדולה בעלת מים צלולים, נהנית מצילם על עצים. אחד מצדדיו של המעיין מגודר בקיר עתיק, שהיה חלק מבריכה לאגירת המים לטובת שתי טחנות קמח (חלקים רבים מהתחתונה שבהן שרדו). גם בעין מודע תוכלו ליהנות מצילה של חורשת אקליפטוס ולשכשך במימיו של מעיין גדול (40 מטר, חצי מטר עומק).

   מי שמעוניין לתצפת על האזור כולו יעשה את דרכו לתל שוכה, שנמצא על גבעה מדרום לנחל הקיבוצים ומתגאה במגדל בטון בן שלוש קומות. המגדל, שנבנה ב-1939, יועד להגן על קיבוץ ניר דוד, הראשון מבין יישובי חומה ומגדל (מכאן גם שמם של המעיינות).

   מבחינה היסטורית פזורים בעמק מספר ממצאים ארכיאולוגיים, מהם עולה כי הייתה קיימת התיישבות רחבה עוד בתקופה הרומית (המאות הראשונה והשנייה לספירה). בית כנסת מתקופת בית שני נמצאו גם הם בעמק. שביל עמק המעיינות, מסלול מעגלי שנפרש לאורך 120 ק"מ, מציע מעבר דרך מרבית אתרי הטבע, נוף, היסטוריה ומורשת הנמצאים באזור.
   בין אתם מיטיבי לכת, מתעניינים בהיסטוריה של האזור או סתם מעוניינים לשכשך במימיו של מעיין כלשהו על מנת להתקרר, לפארק המעיינות יש פיתרון להציע לכם.

   פארק המעיינות (יח"צ , צילום: אשחר בצר)
   אזור שלו. פארק המעיינות. צילום: יח"צ