פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   בין פרחי הגן: טיול ברמת הנדיב

   פארק רמת הנדיב שליד זיכרון יעקב מומלץ כטיול בפסח-תמצאו בו שילוב של גנים יפים לצד מסלולי טבע ומגוון פעילויות

   יש שרואים בחופשת פסח כסוג של מחנה אימונים, הכנה לקראת החופש הגדול בו יצטרכו לבדר ולהעסיק את ילדיהם ללא הפסקה. אך בניגוד לחודשי הקיץ, אז לפחות אחד מההורים נמצא בעבודה, בפסח לרוב אנחנו מחפשים יעדים המתאימים למשפחה כולה.

   יעד שכזה, המתאים לטיול יום, הוא רמת הנדיב שליד זיכרון יעקב (ב-6.4 יצוינו 60 שנה לפתיחת הגנים). הפארק שהוקם לטובת הנצחת זכרו של הברון אדמונד דה רוטשילד, מי שכונה הנדיב הידוע, מציע שלל פינות חמד ירוקות ולצידן גם חזון סביבתי וחברתי מתקדם. מדובר בשילוב של גנים מרשימים ביופיים, לצד מסלולי טיול בטבע ומגוון פעילויות עשיר. יעד לכל המשפחה כבר כתבנו?

   לחזור אחורה בזמן

   ההיסטוריה המודרנית של גני רמת הנדיב הולכת אחורה עד 1954, אז נקברו (מחדש) במקום הברון ורעייתו עדה בטקס ממלכתי. את מערת הקבר מקיפים כ-70 דונם של גנים מטופחים הנקראים גני הזיכרון, על פי אתר הרמה הם "משלבים סגנון גינון מוקפד עם צומח טבעי ומשקפים את מורשת הברון רוטשילד, מורשת של כבוד וענווה".

   חלקת הקבר היא התגשמות מושלמת לבקשתו האחרונה של הברון להיטמן בשלוחת הר הכרמל, אליה צירף בנו ג'יימס את ההחלטה כי הגנים ייבנו מחומרים תוצרת הארץ בלבד. הנוף שנגלה לעיניי המבקרים - הים התיכון במערב והרי השומרון במזרח - הוא אחת מגולות הכותרת של המקום. גני הזיכרון נחלקים למספר גנים, בהם גן הוורדים, גן המפלים (אלמנט המים משלב את החיים אל חלקת הקבר), גן הדקלים וגן הריחות (שילוב אוכלוסיית העיוורים).

   גם מי שמתעניין בהיסטוריה קדומה יותר יבוא על סיפוקו תודות לשרידי הארמון ההרודיאני שנמצאים בשטח הרמה. שרידיו של הארמון המפואר מיוחסים לתקופת המלך הורדוס ורבים מכ-100 חדריו השתמרו יפה, ברבים מהם התגלו כלי חרס איטלקיים. שביל המעיין יוביל אתכם אל מעיין שככל הנראה שימש גם כמקווה לתושבים היהודיים של האתר הארכיאולוגי.

   מטיילים ברמת הנדיב בשמחת תורה, אוקטובר 2012 (שלומי גבאי)
   אתרים ארכיאולוגיים. צילום: יח"צ

   בשנים האחרונות הושם דגש רב על הנושא הירוק בפארק, כחלק מתכנית אב כוללת לרמה כולה והעשייה במקום הוכוונה בהתאם לחזון, המטרות והרעיונות שנקבעו. תמציתו של החזון היא דאגה למען הציבור, היום ובדורות הבאים, תוך ניהול משאבי טבע וערכי תרבות תוך הקפדה על יחסי הגומלין בין האדם לטבע והסביבה. מרכז המבקרים החדש, שנבנה כתל ירוק המכוסה באדמה וצמחיה, נפתח ב-2008 ומאז היה לבניין הראשון בישראל שזכה לתו תקן של בנייה ירוקה.

   בהמשך נפתחו לצידו גן טביעת הרגל וגן הקיימות, כשהראשון משמש כנקודת משיכה לפרפרים ומטופל כולו על ידי אנשים בעלי מוגבלויות (החזון החברתי של ראשי רמת הנדיב). מטרתו של גן הקיימות היא לשמש כבמה להעברת נושא החקלאות והפיתוח בר-קיימא לציבור הרחב.

   רמת הנדיב היא בקלות מקום בו אפשר להעביר, כמשפחה, יום שלם ועמוס בחוויות מגוונות ועשירות. השילוב בין הנוף, ההיסטוריה, החזון והמסר של המקום הופך אותו לפנינה ארץ ישראלית שחבל להחמיץ.

   לפרטים על שעות הפעילות ועל הפעילויות והמסלולים ברמת הנדיב

   חרטומניות על רקע שביל האחוזה ברמת הנדיב (יח"צ , עמית גרון)
   פנינה ארץ ישראלית.. צילום: יח"צ