פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   האריה והממותה: ביקור בגן החיות התנ"כי

   נחשים אקזוטיים, זאבים וזברות- גן החיות התנ"כי בירושלים מציע בילוי משפחתי מושלם לפסח

   ספק אם פרופ' אהרון שולוב ז"ל, אחד מראשוני הזואולוגים באוניברסיטה העברית, חזה שפינת החי הקטנה שהקים ב-1940 במרכז ירושלים (רחוב קוק) תהפוך לאחד מאתרי התיירות הפופולאריים בישראל, תחת השם גן החיות התנ"כי. דרך ארוכה עבר גן החיות מרחוב קוק ועד לאתרו רחב הידיים (250 דונם) הנוכחי, סמוך לשכונות מלחה וגבעת משואה. לא פחות מארבעה אתרים זכו לאכלס את הגן לפני שהגיע לביתו, בו הוא שוכן מ-1993.

   כיאה לשמו, מציג גן החיות התנ"כי חיות הקשורות לארץ ישראל או מוזכרות בתנ"ך (אריה אסייתי, דוב חום סורי, תנין יאור וברדלס לדוגמה). חלוקה נוספת בין חיות הגן מפרידה אותן לפי שייכות גיאוגרפית לאחת מהיבשות (היפופוטם, קרנף, ג'ירפה וזברה בחלק האפריקאי, שמעוצב כאגם גדול בקצה הגן), כמו חלוקה לפי אזורי מחייה (חיות מים ודו-חיים).

   פינות ליטוף והאכלות מודרכות

   אחד מרגעי השיא של הביקור הוא הכניסה ל"ארץ הלמורים", חיה שרבים מהילדים יזהו כאחת הדמויות בסדרת סרטי "מדגסקר". הלמורים בגן אינם מפחדים מבני האדם ומסתובבים ביניהם בחופשיות ובגן תוכלו לראות שני סוגים של למורים - למור חום ולמור קאטה. חיה נוספת שנהנית מתהילה הוליוודית תוכלו למצוא בתצוגת הסוריקאטות, שמוכרת יותר כטימון מסרטה של דיסני "מלך האריות".

   בתוך הגן פועלת רכבת גן החיות, שהנסיעה בה מלווה בהדרכה. עם זאת מומלץ לוותר על התענוג ולהתהלך בגן ברגל, תוך הנאה מהיצע הפעילויות בדרך. מתחם הילדים מציע לקטנים שביניכם אפשרות ללטף חלק מהחיות בפינת החי, גן שעשועים והזדמנות ללמוד על חלק מבעלי החיים בגן. במקום גם מתבצעות האכלות מודרכות, כמו גם מופעים מוסיקליים, מפגש בלתי רגיל עם פיל ותכניות העשרה נוספות.

   סוריקטה על אבן (ShutterStock)
   מבין החיות הפופולריות בגן. סוריקטה. צילום: shutterstock

   להציל את החיות

   לצד הפעילות התיירותית, במקום גם מתבצעות פעילויות לשיקום ושימור מינים המצויים בסכנת הכחדה בישראל. בסיוע הרשות לשמירת הטבע והגנים מקיימים אנשי גן החיות התנ"כי תוכניות שימשיכו את קיומם של בעלי חיים מקראיים, כדוגמת הנשרים, הראמים והיחמורים. על הפעילות אפשר ללמוד במרכז המבקרים שעוצב, כמה מתבקש, בצורה של תיבת נח. בגן הפסלים תמצאו 22 פסלי חיות ענקיים, העשויים ממוזאיקה צבעונית וחלוקי נחל ומיועדים לשמש כגן הרפתקאות לילדים המבקרים בגן החיות.

   אם אינכם רוצים שביקורכם ייפגע בשל עומס אתם מוזמנים להיעזר במדד האריה, שמצביע מראש על צפי המבקרים של מנהלי גן החיות.

   אילוסטרציה (ShutterStock)
   מנסים לשמר את המינים הנמצאים בסכנת הכחדה. צילום: shutterstock

   מחוץ לכלוב

   מלבד היצע החיות המגוון, מבנהו של גן החיות הוא שהופך אותו ליעד אהוב על משפחות. המסלול המעגלי בן שני המפלסים תוכנן במטרה להעניק לבעלי החיים תנאים דומים ככל האפשר לאלו שיש בטבע, רוב החיות אינן מוחזקות בכלובים וביניהן ובין המבקרים מפרידים רק חפירים עמוקים.

   אחד מהבונוסים במיקומו הנוכחי של גן החיות היא ההגעה הקלה אליו, גם ברכב פרטי וגם בתחבורה ציבורית, שתחסוך לכם דלק ואת הנהיגה בפקקים של חול המועד. על מנת להגיע לגן החיות התנ"כי יש לקחת את הרכבת הקלה עד תחנת "יפה נוף" ומשם לקחת את קו 33 של חברת אגד לכיוון גילה, או להמשיך עם הרכבת הקלה עד תחנת "הר הרצל" ומשם לקחת את קו 26א של אגד. נסיעה נעימה!

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   רוב החיות לא נמצאות בכלובים. צילום: יערה תמרי