פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   יש בו המון: ביקור בגן לאומי אשקלון

   בגן לאומי אשקלון תוכלו למצוא מגוון אפשרויות בילוי: מסיור באוסף עתיקות ארכיאולוגיות, שיזוף על החוף ועד הקמת מנגל

   הגן הלאומי באשקלון הוא מה שנקרא בתחומים רבים "החבילה השלמה", שכן הוא מציע מגוון אפשרויות לבילוי וטיול. הפארק, שמשמש כריאה הירוקה של העיר הדרומית, הוא למעשה אוסף של עתיקות ארכיאולוגיות מתקופות קדומות ומגוונות, יחד עם חוף רחצה מוכרז, מדשאות רחבות ואתר קמפינג עם שולחנות פיקניק ומתקני מנגל.

   קצת היסטוריה

   הגן הלאומי באשקלון, הוא הגן הראשון שהוכרז בישראל (1965). הגן שוכן על רכס כורכר בחלקה הדרום-מערבי של העיר והוא מנוקד בשרידים ארכיאולוגים שהותירו אחריהם שמונת העמים ששלטו לאורך ההיסטוריה באשקלון (כנענים, פלשתים, פיניקים, הממלכות ההלניסטיות, רומאים, ביזנטים, ערבים וצלבנים), אחת הערים הקדומות בישראל (תחילת ההתיישבות משוערת ל-10,000 לפנה"ס). לא פחות מ-4,000 שנה מתועדות בתוך הפארק על שם יגאל ידין.

   פריחתה הראשונה של אשקלון נרשמה בתקופה הכנענית התיכונה (2200 עד 1500 לפנה"ס), זכר מתקופה זאת הוא שער העיר הכנענית - השער הקשתי הקדום ביותר בעולם (נבנה ב-1800 לפנה"ס לערך), שלידו אפשר למצוא שרידים של מקדש כנעני לאל בעל. בשל היותה עיר נמל חשובה לאורך רוב התקופות - על דרך הים בין יפו ועזה, רבים מהשליטים הקיפו את אשקלון בחומה על מנת להגן עליה מתוקפים אפשריים.

   שרידי חומות אלו תוחמים את תל אשקלון והם גם מהווים נקודת תצפית על נופי הגן הלאומי כולו, שטחי הדיונות מדרום ואשקלון עצמה. זכר לתקופה הרומית, שנחשבת לתקופת הפריחה על העיר, ניתן לראות בשרידים של העיר ששכנה במקום ובמיוחד את אלו של הבזיליקה הרומית ועמודי השיש. שריד נוסף הוא פסלה של ניקה, אלת הניצחון, שניצבת על כדור הארץ הנישא בידי אטלס.

   שרידי כנסיית סנטה מריה וירדיס, הצמודים לצידה המזרחי של החומה, נבנו בתקופה הביזנטית (המאה ה-5 לפנה"ס). הכנסייה עצמה נהרסה על ידי המון זועם של יהודים וערבים בשנת 938 לספירה, אבל שוקמה בידי הצלבנים ב-1153. אחת הסברות לפריחה בתקופה ההלניסטית היא שהמלך הורדוס (נמצא על התפר בין שתי התקופות) נולד באשקלון ולכן פעל להאדרתה.

   גן לאומי אשקלון (רשות הטבע והגנים)
   עשיר בהיסטוריה. גן לאומי אשקלון. צילום: יח"צ

   טיול לכל המשפחה

   אחד הסימנים המובהקים לחשיבותה של אשקלון כעיר בתקופות המוקדמות הוא הימצאותם של מקורות מים רבים בתחומו של הפארק. יותר מ-60 בארות קיימים בגן, באר אנטיליה (באר מישור משופע) נמצאת במעלה גרם מדרגות והיא נקודת חובה בביקור לאור השחזור החלקי שעבר מתקן השאיבה שלה.

   בין כל אלו תוכלו לסייר במסלול הליכה חווייתי קל בן שני ק"מ, המתאים לכל המשפחה. מלבד היסטוריה שופעת נהנה הגן הלאומי גם מחשיבות טבעית גדולה, שכן הוא עשיר בחי ובצומח ייחודיים.

   הגן מנוהל בידי רשות הטבע והגנים והכניסה אליו עולה כסף, כשקיימת גם האפשרות לישון באורחן הלילה שפועל במקום. בנוסף הוקם בפארק מגרש משחקים מיוחד והאתר הוא למעשה יעד מושלם לחופשת פסח חמימה - שילוב נהדר בין ים, טבע, פעילויות והרבה היסטוריה מרתקת.

   רוצים לחסוך קצת בהוצאות הדלק? השאירו את האוטו בבית וקפצו על אחד מקווי אגד לאשקלון, משם המשיכו עם קו 6, שיביא אתכם ואת המשפחה עד לגן הלאומי.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   במקום אפשרות ללינה באוהלים. צילום: יח"צ