פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נוסעים צפונה: טיול בראש פינה וצפת

   טיול בצפת וראש פינה יאפשר לכם לחזור אחורה בזמן וליהנות מההיסטוריה העשירה של המקומות

   "עם שאינו יודע את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל", אמר יגאל אלון ז"ל ב-1975, עם הקמת העמותה לשחזור ראש פינה. המושבה הצפונית, יחד עם שכנתה צפת, מציעות למבקר בהן הזדמנות לנסוע אחורה בזמן, כל אחת אל תקופה אחרת, מרתקת בדרכה.

   היום זה אולי לא נראה כך, אבל צפת וראש פינה קשורות אחת לשנייה באופן היסטורי. ב-1878 עזבו 17 משפחות את צפת והקימו את גיא אוני, אך נכשלו בניסיונן לייסד יישוב חקלאי. ארבע שנים מאוחר יותר, על חלק מאדמות גיא אוני, הגיחה ראש פינה אל אוויר העולם.

   שינוי השם נועד לסמן התנערות מהכישלון הקודם, אבל רק לאחר התגייסות הברון אדמונד דה רוטשילד נחלצה המושבה הצעירה מהצרות אליהן הספיקה להיכנס תוך זמן קצר. היום, 132 שנה אחרי הקמתה, ראש פינה על כ-3,000 תושביה מתגאה בהיותה "הפנינה של אזור הצפון", בעיקר תודות לשילוב בין היסטוריה, טבע ואמנות ותרבות שהיא מציעה למבקרים בה.

   לא רחוק ממנה יושבת האחות הגדולה, אחת מארבע ערי הקודש, צפת. בעוד ראש פינה מציעה היסטוריה מודרנית יחסית של התיישבות בארץ ישראל, שמה של מי שנחשבת לבירת הגליל העליון מוזכר כבר במקרא וקיימות עדויות להתיישבות עתיקה במקום. חופשת הפסח הקרובה היא הזדמנות מעולה להקדיש יום טיול לשתי השכנות, לעמוד על ההבדלים ביניהן.

   מהר לעמק, או הפוך

   העמותה לשחזור ראש פינה שמה לעצמה כמטרה לשמר את רוח העבר ולהחזיר עטרה ליושנה, תוך החייאת גוש מייסדי המושבה. סיור במושבת הראשונים יחזיר אתכם כ-150 שנה אחורה על ציר הזמן. כדאי להתחיל את הסיור בראש פינה בבית הפקידות, שמספק סקירה אור-קולית של ההתיישבות במקום והקשיים בהם נתקלה בתחילת דרכה. אחד מאותם קשיים הייתה מחלת המלריה, שעשתה שמות בתושבי האזור בפרט וארץ ישראל בכלל.

   פרופ' גדעון מר, שבביתו אפשר לבקר (מאכלס כיום את העמותה לשחזור מושבת הראשונים), הוא שמצא תרופה למחלה. המתעניינים בקצת אמנות יוכלו לבקר בבית המורה, גלריה ליוצרים שונים. גן הברון ומלון אלתר-שוורץ הם שתי תחנות ששווה לבקרן.

   מסלול לא קשה באורך של 4 ק"מ יאפשר לכם לעבור בתוך חורשה מוצלת, ליד נחל ראש פינה ודרך המעיינות עין כדן, עין פינה ועין גיא, עד העיר צפת. כמות המשקעים ממנה נהנה אזור הגליל והקרבה לחורף אמורים להבטיח שדרככם תהיה צבועה בשפע של ירוק.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   לחזור 150 שנה אחורה. ראש פינה. צילום: יח"צ

   קודש באוויר

   העדויות להתיישבות באזור צפת חוזרות עד לאלף ה-2 לפני הספירה, כיום העיר מחולקת לארבעה רבעים: הרובע החסידי, הרובע היהודי, רובע המקובלים ורובע האמנים. בכלל, אם מושבת הראשונים של ראש פינה זרקה אתכם 150 שנה אחורה, החלק העתיק של צפת ייקח אתכם לטיול בעבר רחוק יותר של ימי הביניים.

   צאו לשיטוט בסמטאות הרובע היהודי העתיק, על סמטאות האבן שלו והיכן שנמצאים כמה מבתי הכנסת העתיקים בישראל. אחד הבולטים שבהם הוא בית הכנסת רבי יוסף קארו (מחבר "שולחן ערוך"), כשגם בתי הכנסת האר"י ואבוהב ראויים לציון ושווים ביקור. אותם חכמים קבורים בבית הקברות העתיק הנמצא ברובע, ובו כמה קברים מעניינים במיוחד.
   ב-1576 נוסד בצפת בית הדפוס הראשון במזרח התיכון, את ההיסטוריה שלו תוכלו ללמוד במוזיאון לאמנות הדפוס. מוזיאון בית המאירי מציע פירוט היסטורי לגבי תולדות היישוב היהודי כולו. גבעת המצודה הצלבנית העתיקה תתאים לאוהבי העתיקות, שיוכלו להתרשם מהמצודה שבנה (על פי השערות) יוסף בן מתתיהו, המפקד האזורי בזמן המרד הגדול. צמוד אל הרובע היהודי נמצא רובע האמנים, שנבנה על שרידיו של הרובע הערבי (ננטש ב-1948) ובשיאו אכלס לא פחות מכ-60 אמנים.

   פארק עמק התכלת הוא יעד נהדר לנקודת תצפית על הר מירון, כמו גם לטיול רגלי בין שביליו, בריכות המים והמעיינות. הכניסה חופשית ובמקום שני מסלולי הליכה (2 ק"מ ו-4.5 ק"מ), כמו גם עדרים של איילים, יעלים ודישונים.

   מלון רות רימונים, צפת (יח"צ , רמי סולומון)
   אחת הערים הקדושות ביותר. צילום: יח"צ

   גם ראש פינה וגם צפת מציעות מגוון תיירותי מרשים, כולל אפשרויות לינה מגוונות, כך שאין מה למהר לחזור הביתה. אם תחליטו להישאר ללילה, תוכלו למחרת להתעורר באמצעו של הנוף המהמם של הגליל העליון. אל שתי הערים אפשר להגיע בקלות בעזרת אחד מקווי אגד (ראש פינה: קו 845 מת"א, 963 ו-964 מירושלים, 500 מחיפה, 541 ו-542 מעפולה; צפת: קו 846 מת"א, 980 ו-984 מבני ברק, 982 מירושלים ו-361 מחיפה), מה שבטוח יעזור לכם להימנע מהפקקים של חול המועד. במקום זה תוכלו לבלות יחד את הזמן כמשפחה.