פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   זכרון מתוק: טיול בזכרון יעקב

   במושבה זכרון יעקב תוכלו לטעום יין ביקב, לבקר במוזיאונים ולספוג אומנות

   על הקצה הדרומי של רכס הרי הכרמל - המכונה חוטם הכרמל - שוכנת לה המושבה זכרון יעקב, יעד תיירותי שאינו זקוק להצגה נרחבת. רבים זוכים לבקר בה במסגרת אחד מטיולי בית הספר או אלו של תנועות הנוער, אבל זכרון יעקב יכולה לשמש גם ביעד מעולה לטיול יום משפחתי.

   כמו מושבות ותיקות רבות בארץ ישראל, גם זכרון חייבת את קיומה לנדיבותו של הברון אדמונד דה רוטשילד, שאת חלקת הקבר שלו תוכלו לבקר ברמת הנדיב הקרובה. היא חייבת לו גם את שמה, שכן היא נקראת על שם אביו ג'יימס (יעקב) רוטשילד.

   יין ישמח לבב אנוש

   כמו בראשון לציון, גם פה הורה הברון רוטשילד לאיכרים לטעת כרמי יין ולכן זה רק מתבקש שסיור בעיר יכלול סיור במרכז המבקרים של כרמל מזרחי. לרגל חג המועד החליטו אנשי היקב לקיים סיורי יין חווייתיים במרתפי היין.

   במסגר הסיור תזכור להסברים על ההיסטוריה של היקב, תצפו בסרט קצר ותבקרו במרתף היין ההיסטורי. אם ברצונכם גם לדגום חלק מהיינות אתם מוזמנים לטעימות מודרכות על ידי אנשי צוות מקצועי. לא רחוק מהיקב נמצא פארק התחמושת, שמשתרע על פני כ-40 דונם וכולל מתקנים ואטרקציות רבים.

   מדריך ליינן (יח"צ)
   בואו להרים כוס יין. צילום: יח"צ

   נצח ישראל לא ישקר

   מחתרת ניל"י, שפעלה מתוך זכרון יעקב וסייעה לבריטים לכבוש את ארץ ישראל מידי האימפריה העות'מאנית במהלך מלחמת העולם הראשונה, נותנת למושבה השקטה גם נופך מעט מסתורי יותר. כיום קיימת רשת הנצחה ענפה למחתרת ואנשיה, אך עניין זה התאפשר רק לאחר שנים רבות בהן נודו אנשי וגונו פעולותיהם. רק לאחר פרסומים רבים שהאדירו את פעילותה של ניל"י היא זכתה להיכנס לקונצנזוס הישראלי.

   ברחוב המייסדים נמצא בית אהרונסון, משפחה שסיפורה שזור בזה של המחתרת, מאכלס את מוזיאון ניל"י ומספר את סיפורה של המחתרת העברית הראשונה. ברחבי המושבה פזורים מוסדות ורחובות רבים הקרויים על שמם של המחתרת וחבריה, נסו לאתר כמה שיותר מהם במהלך טיולכם.

   מוזיאון נוסף שייקח אתכם אל תחילת המאה הקודמת לערך ואף אחורה יותר הוא מוזיאון העלייה הראשונה, המגולל את סיפור המתיישבים הראשונים במושבה והקשיים עימם נאלצו להתמודד. צמוד אל המוזיאון נמצא גן טיול, שהוקם ב-1886 בידי אחד מפקידיו של הברון רוטשילד ועבר בשנים האחרונות שיפוץ ושדרוג. כעת, מלבד צמחי הנוי, אפשר למצוא במקום גם מגרש משחקים, בריכת נוי ושולחנות פיקניק.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   זכר למחתרת. בית אהרונסון. צילום: יח"צ

   אומנות לנשמה

   אחרי שתסיימו ללמוד על תחילת דרכה של המושבה, תוכלו ללכת באותה דרך במדרחוב דרך היין. פרויקט השחזור של רחוב המייסדים, שמטרתו להחזיר את אופי הבנייה שהיה ייחודי למושבות הברון. במסגרת עבודות השחזור חודשו חזיתות הבתים ברחוב וסיור לאורך המדרחוב יעביר אתכם דרך רוב אתריה ההיסטוריים של המושבה. אם תתעייפו תמיד תוכלו לעצור לקפה או משקה קר באחד מבתי הקפה לאורך הדרך.

   זכרון יעקב משכה אליה במשך השנים אמנים רבים ואין סיבה שגם אתם לא תאווררו קצת את האמן שבכם במהלך ביקורכם. ב"תות נייר" מייצרים נייר בעבודת יד מצמחים ונייר ממוחזר, גם אתם תוכלו להשתתף וללמוד את תהליך ההכנה באחת מהסדנאות שמוצעות במקום. במשק הבוטיק של משפחת ליבוביץ תזכו ללמוד על שלל הפירות שמגדלת משפחת האיכרים המקומית ואף תוכלו לצאת לקטיף עצמי של אחד מהפירות (בהתאם לעונה, כרגע מדובר בשסק).

   אז תשאירו את המכונית הפרטית והפקקים של חול המועד מאחור, התרווחו יחד עם כל המשפחה ועלו אל אחד מקווי אגד שמגיעים לזכרון יעקב (202 מחיפה ו-872 מת"א).

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   צאו לטיול במדרחוב. צילום: יח"צ