פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   הכירו את אתרי הצלילה המדהימים של אילת

   מריף הדולפינים ועד לספינת הטילים הטבועה - מול חופי אילת תמצאו אתרי צלילה מרהיבים ובהם בעלי חיים נדירים

   צולל בים באילת (ShutterStock)
   למנוסים ולמתחילים. צולל בים האדום

   אילת עשירה באתרי צלילה מהפנטים המתאימים הן לצוללים המוסמכים שביניכם והן לכאלה המעוניינים לעבור קורס צלילה. אתם מוזמנים ללבוש חליפה, להכניס את הראש למים,ולגלות עולם מופלא ובו חיות מים נדירות, דגים צבעונים ושונית אלמוגים מרהיבה.

   גן הצלופחים

   בגן הצלופחים תוכלו לחזות מקרוב בצלופחים המקשטים את קרקעית הים. אלו חיות ביישניות ולכן יש להתקרב אליהן בזהירות ולא לפזר עליהן חול, שמא יפחדו ויברחו מכם. עוד חיות שמאכלסות את הגן: פגסוס דרקוני", דג קטן ומשוריין, ונצרנים - דגים בעלי פנים מחודדות.

   איך מגיעים: האתר נמצא בשוליו של חוף "קלאב מד". מהתחנה המרכזית של אילת לוקחים קו 15 של אגד, יורדים בתחנת דרך מצרים/חוף אלמוג והולכים כחמש דקות.

   הגנים היפניים

   זהו אתר הצלילה הגדול והשמור ביותר שיש לאילת להציע והוא מתפרש על כ-500 מטר. מומלץ מאוד לצלול באתר משעות הבוקר ועד שעות הצהריים משום שאז הראות היא אופטימלית וניתן להביט היטב בחיות המים ששוחות להן באתר.

   איך מגיעים: הצלילה באתר מותרת במסגרת מועדון צלילה בלבד וההגעה היא בכלי שיט.

   היתוש

   בעומק אתר הצלילה "היתוש", יושבת לה סירת פטרול ישנה של חיל הים ושמה "נץ". אתם מוזמנים לצלול ולהתבונן בסירה, אך שימו לב לא להיכנס לחללים סגורים שעלולים להיות מסוכנים. אם זרמי המים חזקים מדי חשוב להקפיד על נשימה רגועה ולא להיכנס לפאניקה.

   איך מגיעים: האתר נמצא בחוף אלמוג, בין הגדר הצפונית לגדר הדרומית של התחנה למניעת זיהום ים. מהתחנה המרכזית של אילת לוקחים קו 15 של אגד, יורדים בתחנת דרך מצרים/חוף אלמוג והולכים כעשר דקות.

   שולחנות אלמוגים

   אתר הצלילה הזה זכה לשמו מכיוון שמבני האלמוג המכונים "שיטית שטוחה" ומרוכזים בקרקעית, נראים כמו שולחן. האזור מרוחק ממקורות זיהום ולכן החול בו נקי והראות טובה בכל ימות השנה.

   איך מגיעים: האתר נמצא בין מלון הנסיכה למעבר הגבול עם טאבה. מהתחנה המרכזית של אילת לוקחים קו 15 של אגד, יורדים בתחנת דרך מצרים/מלון הנסיכה והולכים כשתי דקות.

   האוניברסיטה

   האוניברסיטה קרויה כך בשל קרבתו של אתר הצלילה למכון הבינאונברסיטאי למדעי הים באילת, שלוחה של האוניברסיטה העברית בירושלים. סטודנטים וקבוצות עורכים כאן ניסויים במים, ואותם ניסויים יצרו מושבות אלמוגים מפוארות ששוות הצצה.

   איך מגיעים: מהתחנה המרכזית של אילת לוקחים קו 15 של אגד, יורדים בתחנת דרך מצרים/חוף מגדלור והולכים כחמש דקות.

   ריף הדולפינים

   ריף הדולפינים באילת, 2005 (GettyImages)

   באתר הצלילה הייחודי הזה ניתן לפגוש בקבוצת דולפינים המכונים "דולפיני אף בקבוק", לשחק ולהשתעשע עמם מתחת למים. הדולפינים הינם יצורים ידידותיים, שנהנים מאוד להתקרב לבני האדם, כל זאת כמובן בתנאי שאלו אינם פוגעים בהם ומאפשרים לדולפינים ליזום את המגע והקרבה.

   איך מגיעים: מהתחנה המרכזית של אילת לוקחים קו 15 של אגד, יורדים בתחנת דרך מצרים/ריף הדולפינים והולכים כשלוש דקות.

   שמורת חוף אלמוג

   שונית האלמוגים המשתרעת לאורך קילומטר וחצי, עשירה באלמוגים היושבים על סלעים, במבוכים ובמפרצים רדודים שבהם מסתתרים דגים קטנטנים. חשוב לשמור על מרחק מהאלמוגים כדי למנוע שבירה שלהם, ואין להאכיל את חיות השמורה.

   איך מגיעים: מהתחנה המרכזית של אילת לוקחים קו 15 של אגד, יורדים בתחנת דרך מצרים/בית ספר שדה והולכים כחמש דקות.

   המערות

   אם אתם צוללים חסרי ניסיון, אתר הצלילה המערה יתאים לכם. הוא נגיש ונוח מאוד, רדוד (עומקו רק שישה מטרים) וקרוב לחוף. כשתצללו בו תוכלו להבחין בשני מעברים תת-מימיים שאחד מהם מאפשר להיכנס לתוך מערה.

   איך מגיעים: האתר נמצא כ-300 מטר מדרום לחוף וילג'. מהתחנה המרכזית של אילת לוקחים קו 15 של אגד, יורדים בתחנת דרך מצרים/חוף אלמוג והולכים כחמש דקות.

   גן הפסלים

   גן הפסלים הינו אתר צלילה שהוא מוזיאון אמנות של ממש. הפסל דן רפפורט בנה פסלים הניצבים בקרקעית הים, ובהם ה"דובקוראל" - מבנה דמוי פירמידה שנועד למטרות מחקר בנושא אינטראקציה בין שוניות טבעיות לשוניות מלאכותיות.

   איך מגיעים: האתר נמצא בין מלון "הסלע האדום, למלון "מרידיאן". מהתחנה המרכזית של אילת לוקחים קו 1 או 2 או 5 או 15 של אגד, יורדים בתחנת קניון מול הים והולכים כשלוש דקות.

   הסטי"ל

   בשנת 1994 הוחלט להטביע את ספינת הטילים "סופה" שהייתה במשך כ-25 שנה חוד החנית של חיל הים אך עם הזמן התיישנה. אתר הצלילה שבו הוטבעה הסטי"ל נהפך לפופולרי במיוחד ומצויות בו שתי אנדרטות, לזכרו של מדריך צלילה שנהרג בפיגוע במלון פארק בנתניה ולזכר לוחם שייטת שנפל באסון השייטת.

   איך מגיעים: האתר נמצא מול מועדון הצלילה מרינה דיוורס. האתר נמצא במרחק של כ-300 מטרים מדרום לחוף וילג'. מהתחנה המרכזית של אילת לוקחים קו 15 של אגד, יורדים בתחנת דרך מצרים/חוף אלמוג והולכים כארבע דקות.