פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מתבלים את האוכל: 10 כללי הזהב לשימוש בתבלינים

   באיזו צורה רצוי לתבל אוכל כשהוא על האש? כמה חשובה הטריות? איך לבחור? איפה הכי נכון לאחסן לאחר פתיחת האריזה. זה הזמן לדעת כל מה שצריך על החומרים שנותנים טעם וצבע לאוכל

   תבלינים (יח"צ)
   היום זמינים לבשלן החובב והמנוסה עשרות סוג תבלינים מכל העולם (צילום: יח"צ)

   אין כמו תבלינים בשביל להוסיף מגע אישי ומשפחתי, צבע, ריח וכמובן טעם וארומה למנות שאתם מבשלים. עם המגוון התרבותי והקולינרי העצום שבו נתברכה הארץ, היום זמינים לבשלן החובב והמנוסה עשרות סוג תבלינים מכל העולם: שלמים, טחונים, בתערובות ועוד. אז ריכזנו עבורכם עשרה טיפים מנצחים לעבודה עם תבלינים.

   בחירת התבלינים

   1. חשוב לקנות תבלינים באיכות גבוהה, כאלו שאינו מעורבבים עם קמחים, מלחים, דוחן, מונוסודיום גלוטומט ועמילנים שונים. כמו כן, מומלץ לרכוש תבלינים שעברו כמה שפחות 'ידיים': כלומר יובאו נטחנו ונארזו על ידי אותו יצרן.

   2. לפעמים מפתה לרכוש תבלינים לא ארוזים, אך אלו חשופים לאוויר הפתוח ונוטים להתחמצן ולאבד מהטעם והארומה.

   3. מומלץ לרכוש אריזות סגורות ואטומות ברשתות השיווק, וחשוב לבדוק את תאריך הייצור.

   4. כשרוכשים תבלין, להבדיל מתערובת, כדאי לוודא ברשימת הרכיבים שהוא אכן מכיל רק את אותו התבלין. למשל כורכום, כמון, פלפל שחור וכו'. באריזות המכילות רק תבלין אחד, זה הרכיב היחיד שצריך להיות ברשימת הרכיבים: למשל כורכום צריך להכיל רק כורכום, כמון טחון רק כמון טחון וכן הלאה.

   תבלינים (יח"צ , יחצ)
   לטריות התבלין יש חשיבות אדירה בתוצאה הסופית (צילום: יח"צ)

   אחסון

   5. תבלינים ארוזים מומלץ לשמור במקום מוצל וקריר עד הפתיחה, הרחק ממקור חום.

   שימוש

   6. כמויות התבלינים במתכונים שונים יכולות להיות פתוחות לפרשנות אישית: אפשר להוסיף יותר או פחות מתבלינים מסוימים לפי הטעם האישי, בדיוק כמו שמתבלים במלח ופלפל.

   7. כשמוסיפים תבלין מתבשיל מאריזה סגורה, מומלץ לא להחזיק את האריזה הפוכה ישיר מעל הסיר, אלא להטות אותה. כשמחזיקים הפוך אדים עשויים לחדור לאריזה ואיתם הלחות אשר עלולה לפגום בתבלין.

   8. טיגון תבלינים: טיגון קל של תבלינים בשמן עוזר לפתוח להם את הניחוחות. חשוב להקפיד שלא לטגן יותר מדי תבלינים טחונים - מכיוון שהם נוטים להישרף בקלות. כשמטגנים תבלין טחון בשמן תמיד כדאי להכין כוס מים בהיכון כדי שתוכלו להוסיף ולצנן את תכולת הסיר, במקרה שאתם רואים שהעניינים מתחממים יותר מדי.

   9. תבלינים שנותנים צבע, כמו פפריקה או כורכום, שמים תמיד בתחילת הבישול כדי שיצבעו את המנה באחידות. תבלינים שנותנים טעם, כמו כמון או זרעי כוסברה, אפשר לבחוש פנימה גם בסוף לאחר טיגון קל.

   10. כשעובדים עם תבלינים טהורים, הטעם עשיר ודומיננטי ולכן יש לבדוק טעמים לפני שמוסיפים כמויות גדולות לתבשיל. לכן, לדוגמה,כשעובדים עם פפריקה 100% (ולא מדוללת) כדאי לשים קצת פחות ממה שצוין במתכון, כדי שהפפריקה לא תצא דומיננטית מדי.